Gyógynövények kutyáknak
A fitoterápia, a gyógynövényekkel való gyógyítást jelenti. Bár számos gyógyszer hatóanyaga növényi eredetű, a fitoterápia alatt magának a növénynek, pontosabban az adott növény bizonyos részeinek, vagy annak illóolajának az alkalmazását értik. A fitoterápia alapvetően az egyes népcsoportok tradicionális népi gyógyászatára épít, de számos gyógynövény esetében tudományos módszerekkel is igazolt a terápiás hatékonyság. Az Európai Unión belül forgalomba hozható gyógynövények, növényi készítmények regisztrációját az Európai Gyógyszer Ügynökség (angolul: European Medicines Agency) végzi, az elbírálás a gyógynövényekkel foglalkozó testületének (HMPC, Commitee on Herbal Medicinal Products) véleménye alapján történik, utóbbi monográfiák formájában összegyűjti az adott gyógynövénnyel kapcsolatos tudományos bizonyítékokat, ismert mellékhatásokat, illetve a tradicionális felhasználást is. A fitoterápia átmenetet képez a konvencionális orvostudomány és az alternatív gyógyászat között. Számos gyógynövény szerepel például a hivatalos gyógyszerkönyvekben, és felírható magisztrális készítményként is. A fitoterápia azért számít alternatív kezelési módszernek, mert a nyugati orvosképzésben nem hangsúlyos, a terápiás gyakorlatukban ritkán alkalmaznak gyógynövényeket, így a felhasználásuk Magyarországon jelenleg elsősorban a természetgyógyászathoz köthető. Németországban például olyan betegségeknél is alkalmazhatják őket, melyekre vonatkozóan nincsen tudományos adat, ez elsősorban az egzotikus (pl. távol-keleti vagy dél-amerikai) gyógynövényekre igaz, melyekkel kapcsolatban kevés a nyugati tapasztalat. Mellékhatásaik a növényi szereknek is lehetnek, illetve bizonyos növények gyógyszer interakciókat is okozhatnak.
Fontos, hogy ne fogjon bele otthon senki összekutyulni gyógynövényeket, mert a receptúrák összeállítása szaktudást igényel! A gyógynövényekkel történő etetésről, minden esetben tájékoztassák az állatorvosukat a gazdik!
Kutyákkal gyógynövényeket etetni nem újdonság!
Több ezer évvel ezelőtti kultúrákban is fellelhetőek erre vonatkozó adatok, főleg ott, ahol a kutyát szent állatként tisztelték vagy fontos feladat céljából tartották, például az uralkodói ház testőreként vagy harci ebként.
A fitoterápia szerepe a rehabilitáció, pl.: terápiás kutyamasszázs hatékonyságának növelésében.
• A masszázs során elindított energetikai folyamatok fokozása, azok fenntartása
• Méregtelenítő-, és tisztulási folyamatok segítése
• Korábbi sérülések kiújulásának megelőzése
• Műtétek utáni rehabilitációs időszak csökkentése
• Sporttevékenység, vadászat, egyéb nagy mozgásigényű tevékenység támogatása
• Állatorvosi kezelések kiegészítése, a mielőbbi gyógyulás érdekében
• Életminőség javítás stb…
FitoCanini gyógynövények kutyáknak beszerezhetőek nálam is! :)